akhav-20

posta ana sayfa ana sayfa ana sayfa iletişim

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ

Türkiye Aile Planlaması Derneği Antalya Şubesi ve Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı Arasında İş Birliği Çalışması

1. Meslek Lisesinde Talasemi eğitimi : Türkiye Aile Planlaması Derneği Antalya Şubesi 2011-2012 eğitim döneminde Yeşilbayır IMKB Otelcilik ve Turizm Meslek lisesinde dokuzuncu sınıf öğrencilerine yönelik her ay bir eğitim düzenlemektedir. 6 Aralık 2011 tarihinde gerçekleştirilen konferansın bu ayki konuğu Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Duran Canatan idi. 87 öğrencinin dinleyici olarak katıldığı eğitimde TALASEMİ hastalığı anlatılmıştır.

Kalıtsal bir kan hastalığı olan Talasemi konusunda farkındalık eğitimi veren Prof. Dr. Duran Canatan hastalığı tanıtıp, kan vermenin önemine, akraba evliliklerinin sakıncalarına değinmiştir. Tedavisi pahalı ve zor olan bu hastalığın, toplum eğitimi, taşıyıcıların taranması, doğum öncesi tanı yöntemleri ile önlendiğini, yıllardan beri Talasemi Federasyonu ve Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfının , Sağlık Bakanlığı ile yaptığı projeler sayesinde, Antalya ve Türkiye’de hastalığın yüzde doksan azaldığına dikkat çekmiştir.

Öğrencilerin yoğun sorularına da cevap veren Prof. Dr. Duran Canatan bu eğitimler için izin veren okul idaresine ve projeyi hazırlayan Türkiye Aile Planlaması Derneği Antalya Şubesi (TAPD ) ye teşekkür etmiştir. Gençlere Sağlık Eğitimleri Projesi çerçevesinde geçen yıl yapılan programların bu yılda devam edeceğini söylemiştir.

  1. 1. Emekçi Kadınlara Sağlık Eğitimleri : Türkiye Aile Planlaması Derneği Antalya Şubesi 2011-2012 çalışma döneminde Emekçi kadınlara yönelik eğitim projesini hayata geçirmektedir. İkinci program olarak, 6 Aralık 2011 tarihinde Organize sanayi bölgesinde faaliyet gösteren Beyaz Çamaşır yıkama fabrikasında çalışan emekçi kadınlara Kansızlık nedenlerini, demir eksikliğini, Talasemi hastalığını ve Kan bağışının önemini anlatılmıştır.

Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı Başkanı Prof.Dr. Duran Canatan; özellikle akraba evliliklerinin sakıncalarını anlatmıştır. Kansızlığın fabrikalarda çalışan kadınlarda yarattığı rahatsızlıklara da değinen Prof. Dr. Duran Canatan; kalıtsal bir hastalık olan TALASEMİ yanında özellikle beslenme anemisi olan Demir Eksikliğinin kadınlarda önemine dikkat çekerek, çalışan kadınlara beslenme ve anemi konusunda eğitim vermiştir. Demir eksikliğinin çalışma performansını azalttığını, dikkati dağıttığını, bunun tesbiti ve tedavisi ile iş veriminin artacağını, bu konuda tüm işletmelere yardımcı olacağını, Organize sanayi bölgesinde çalışan tüm işçilere bu konuda eğitimler vererek yardımcı olacağını söyledi.

Emek-kadın- sağlık projesi ile ilk defa sanayi bölgesinde bir fabrikada eğitimler başladığını bildiren Türkiye Aile Planlaması Derneği Antalya Şubesi (TAPD ) Başkanı Nilgün Atasoy; fabrikanın kapılarını böyle eğitimlere açan yöneticilere ve AKHAV Başkanı Prof Dr. Duran Canatan'a teşekkür etmiştir. 6 ay sürecek projede çeşitli konulardaki eğitimler ayda bir olacak şekilde düzenleneceğini söylemiştir.

S.ÖRGÜT1S.ÖRGÜT2