akhav-20

posta ana sayfa ana sayfa ana sayfa iletişim

PROF.DR.MUZAFFER AKSOY ANISINA

IBRADI MERKEZ VE KÖYLERİNDE DÜZENLENEN

TALASEMİ EĞİTİM VE TARAMA PROJESİ SONUÇ RAPORU

Antalya Valiliği İl Halk Sağlığı Müdürlüğü izni ile, İbradı Kaymakamlığı desteği ile, Talasemi Federasyonu, Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı, İbradı Vakfı iş birliğinde, Kan Hastalıkları ve talasemi konusunda dünya çapında hizmetler vermiş olan İbradılı hocamız “ Prof. Dr. Muzaffer Aksoy” anısına “Hocalarımızı Doğdukları Yerlerde Anıyoruz” projesi 24-25 Eylül 2012 tarihlerinde aşağıda belirtilen program çerçevesinde Ibradı’da gerçekleştirildi

Ülkemizde talasemi ve hemoglobinopatiler konusunda ilk çalışmalar 1950’li yıllarda Prof. Dr. Muzaffer Aksoy tarafından başlatılmıştır. Ülkemizin kan hastalıkları konusunda dünya çapında ünlü bilim adamı merhum hocamız Prof. Dr. Muzaffer Aksoy anısına, doğduğu kentte yapılan bu çalışma ile, hocamız doğduğu topraklarda anıldı, genç kuşaklara örnek bir rol modeli tanıtıldı, onun ışığında ülkemizde talaseminin sondurumunu anlattık ve kan sayımı, kan grubu ve talasemi testi için kan örnekleri aldık.

Birinci gün Ibradı Merkezde İbradı Düğün Salonunda açılış programı yapıldı, yaklaşık 120 kişi katıldı. Açılış programında Saygı duruşu ve İstiklal Marşında sonra Talasemi Federasyonu Genel Başkanı Prof. Dr. Duran Canatan, Antalya İl Halk Sağlığı Müdürü Uz. Dr. Murat Özdemir: İbradı Belediye Başkanı Muharrem Kaya ve İbradı Kaymakamı Bülent Ay konuşma yaptı.

Talasemi Federasyonu Genel Başkanı Prof. Dr. Duran Canatan Prof. Dr. Muzaffer Aksoy’un yaşamı ve çalışmalarını içeren bir sunu yaptı.

Talasemi ve anormal hemoglobinlerin kliniği ve genetiği konusunda Prof. Dr. Duran Canatan ve Prof. Dr. İbrahim Kese halkı bilgilendirdi.

Öğleden sonra Ibradı Merkezde NECLA-YAŞAR DURU Çok Programlı Lisesinde 118 öğrenciye Talasemi ve anormal hemoglobinlerin kliniği ve genetiği konusunda Prof. Dr. Duran Canatan ve Prof. Dr. İbrahim Keser eğitim verdi. Öğrencilere TALASEMİ Bilgi anketi yapıldı. Öğrencilerden 42 si gönüllü olarak talasemi testi için kan verdi.

İkinci gün , Ormana Belediye Başkanı Ayhan Keskin organizasyonu ile Ormana Merkez İlköğretim okulunda eğitim ve tarama programına 80 kişi katıldı, 72 öğrenci ve velisinden kan örneği alındı. Ayrıca Ormana merkezinde kahvede 40 kişiye bilgilendirme yapıldı.

Öğleden sonra Ürünlü Köyüne gidildi, köy meydanında yaklaşık 20 kişiye eğitim verildi, 13 kişiden kan örneği alındı. Son olarak Üzümdere köyüne gidildi, köy meydanında 60 kişiye eğitim verildi ve 54 kişiden kan örneği alındı.

Sonuç olarak iki günlük çalışma ile 438 kişiye eğitim verildi, 108 öğrenciye anket uygulandı ve 185 kişiden kan örneği alındı.

Alınan kan örnekleri Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı Talasemi Tanı Merkezinde çalışıldıktan sonra Ibradı Kaymakamlığı aracılığı ile halka iletilecek, anormal çıkan sonuçlara ile ilgili İbradı Sağlık Grub Başkanı ile iletişime geçilerek gerekir ise ileri testler yapılarak tedavileri planlanacak.

Saygılarımla

Prof. Dr. Duran Canatan

Talasemi Federasyonu Genel Başkanı