akhav-20

posta ana sayfa ana sayfa ana sayfa iletişim

FİNİKE -KUMLUCA

FİNİKE VE KUMLUCA İLÇELERİNDE

TALAS EMMİ YEREL YÖNETİCİLER İLE EL ELE PROJESİ

Talasemi testlerinin ruhsatlı Talasemi Tanı Merkezlerinde yapılması, sonuçların uzmanlar tarafından yorumlanması ve ayrıntılı genetik danışma verilmesi gerekir.

İç İşleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından PRODES kapsamında Akdeniz Akdeniz Kan Hastalıkları Derneği ve Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı ile beraber yürütülen “ Talas Emmi Yerel Yöneticilerle El Ele “ projesi çerçevesinde OCAK ayı toplantısı bugün Finike ve Kumluca ilçelerinde düzenlendi.

Finike’de Finike Ziraat Odası Toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya Finike Kaymakamı Mesut Yakuta, Belediye Başkanı Kaan Osman SARIOĞLU, Kurum amirleri ve personelleri ile muhtarlar olmak üzere 80 kişi katıldı.

Kumluca’da Kumluca Belediyesi Toplantı salonunda düzenlenen toplantıya Kumluca Kaymakamı Polat Kara ,Büyük şehir Belediye koordinatörleri ve Kumluca Belediyesi çalışanları İlçe Sağlık Müdürü, Hastane Başhekimi, muhtarlar, din görevlileri ve halkın yanında Sağlık Meslek Lisesi öğretmen ve öğrencileri olmak üzere 130 kişi katıldı.

Her iki ilçede de Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı Başkanı, Çocuk Kan ve Genetik Hastalıklar Uzmanı Sayın Prof. Dr. Duran CANATAN, katılımcılara insanının oluşumu, genetik yapı, genetik hastalıklar, akraba evliliği, kan hastalıkları, Talasemi Hastalığının genetik yapısı, tedavisi ve önleme yöntemleri, Talaseminin ülkemizde ve Antalya’da durumu hakkında bilgiler verdi.

Özellikle talasemi önleme programında Evlilik Öncesi Testin önemi üzerinde duruldu. Nikah kıyan memurlar, muhtarlar ve imamlara bu testi yaptırmadan nikah kıymamaları istendi. Antalya il ve ilçelerinde Talasemi testinin ruhsatlı merkez olan Halk Sağlığı Merkezinde ve Akdeniz Kan Hastalıkları Talasemi Tanı merkezinde yapıldığını belirtti.

Ruhsatsız merkezlerde yapılan testlerin hem test yaptıran kişiler açısından hem de test sonucunu veren hekim ve kurumu hakkında hukuki ve etik sorunlar çıkaracağını söyledi.

Ruhsatlı merkezlerde testin yorumu konu ile ilgili uzman tarafından yapıldıktan sonra evlenen çiftlere ayrıntılı genetik danışma verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

FİNİKE-2KUMLUCA-2KUMLUCA-1FİNİKE-1