akhav-20

posta ana sayfa ana sayfa ana sayfa iletişim

DÜNYA ENGELLİLER BİRLİĞİ DİJİTAL ERİŞEBİLİRLİK ÇALIŞTAYI

IMG_9756IMG_9822

IMG_9812IMG_9829

DÜNYA ENGELLİLER BİRLİĞİ DİJİTAL ERİŞEBİLİRLİK ÇALIŞTAYI

Dünya Engelliler Birliği (WDU) tarafından 15.10.2016 tarihinde İstanbul WOW otelde ENGELLİLER İÇİN ULUSLARARASI DİJİTAL ERİŞEBİLİRLİK ÇALIŞTAYI düzenlendi.

Çalıştaya WDU nun dünyanın değişik yerlerinden üyeleri video konferans ile, değişik üniversitelerden bilim insanları sunuları ile, ve engelli sivil toplum örgütleri çalışmaları ile katıldı.

Zihinsel, bedensel, işitsel, görme engellilerinin Dijital Dünyayı nasıl kullanabileceğine dair çalışmalar teknik olarak sunuldu.

Süreğen Hastalıklar içinde olan “ TALASEMİ” konusunda, Dünya Engelliler Birliği üyesi olan Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı adına başkan Prof. Dr. Duran Canatan katıldı.

Prof. Dr. Duran Canatan, dünyada ilk defa uygulamaya girecek olan Talasemi Hastaların Mobil Yöntem ile takibi konusunda konuşma yaptı.

Konuşmasında özellikle Talasemi Hastalarının yüzde yetmiş engelli olduğunu, mobil dünyada cep telefonları ile hastanın genetik tanısının takibi, kan grubu, kan alt gruplarının takibi, ne zaman kan alacağı, aldığı kanın yeterli olup olmadığı, kan ile vücuda giren demir miktarının takibi, demir atıcı ilaçların hangisinin kullanıldığı, ne kadar etkili olduğu, yan etkileri konusunda bilgilerin takibi yapılacağını anlattı.

Ayrıca yakında başlanacak Avrupa Birliği Erasmus+ projesinde, hastaların uzun ve kaliteli yaşaması için Endokrin Komplikasyonların Tanı ve Takibi konusunda bu mobil uygulamanın çok önemli olduğu, bu projenin başarısı ile önce Antalya, sonra Türkiye, Avrupa ve tüm Dünyada kullanılacağını anlattı.

Çalıştay, yaklaşık 200 engellinin, engelli sivil toplum örgütlerinin , akademisyenlerin ve kurum temsilcilerinin oy birliği ile kabul ettiği deklarasyonun imzaya sunulması ile sonuçlandırıldı.

Prof. Dr. Duran Canatan

Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı

Yönetim Kurulu Başkanı