akhav-20

posta ana sayfa ana sayfa ana sayfa iletişim

ANTALYA VALİSİNE ŞÜKRAN PLAKETİ

Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı Başkanı ve Talasemi Federasyonu Genel Başkanı Prof.Dr.Duran Canatan, Antalya Valisi Dr.Ahmet Altıparmak'a Antalya'da yaptıkları MUHTARLARA TALASEMİ EĞİTİM ÇALIŞMASI ve 12.DÜNYA TALASEMİ KONGRESİNE verdiği desteklerden dolayı şükran plaketi verdi.

Prof.Dr.Duran Canatan, Talaseminin ülkemizin en önemli halk sağlığı sorunlarından birisi olduğunu, ülke genelinde ortalama taşıyıcılık oranı %2.1 iken, Antalya'da %10 üzerinde olduğunu söyledi.

Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı (AKHAV) olarak, kurulduğu günden bu yana yaptığı eğitim çalışm aları ile Antalya ve çevresinde talasemiyi tüm topluma tanıttığını ve hastalığın korku olmaktan çıktığını belirtti. AKHAV'ın 1996 yılında başlattığı "Önce Talasemi Sonra Nikah" kampanyası ile, Antalya şehir merkezinde Talasemili hasta doğumunun %90 azaldığını, Talasemiyi önleme konusunda tüm belediye ve muhtarlarımızın gösterdiği hassasiyeti dikkate alarak bu konuda Antalya Valiliği izni ile, 16 ilçede 550 muhtara Talaseminin önlenmesi konusunda eğitim çalışması yaptığını açıkladı.

Prof.Dr.Canatan, bu konuda destekleri için Sayın Valimiz Dr.Ahmet Altıparmak'a şükranlarımızı sunmak için plaket verdiğini söyledi.

vsli2vali1