akhav-20

posta ana sayfa ana sayfa ana sayfa iletişim

HABER ARŞİVİ

AKDENİZ Kan Hastalıkları Vakfı (AKHAV) Başkanı Prof.Dr. Duran Canatan'a, Dünya Engelliler Vakfı (DEV) ile Dünya Engelliler Birliği (WDU) tarafından 'Küresel Farkındalık Ödülü' verildi.

Prof.Dr. Duran Canatan, ödülünü, İstanbul'da düzenlenen Engelsiz Yaşam Fuarı'nda Dünya Engelliler Vakfı Başkanı Metin Şentürk'ün elinden aldı.

Aldığı ödülle onurlandırıldığın söyleyen Prof. Dr. Duran Canatan, hayatı boyunca engelliler için bir şeyler yapmaya çalıştığını söyledi.

Engelsiz bir dünyaya az da olsa katkı sağladığı için mutlu olduğunu ifade eden Prof.Dr. Duran Canatan, "Bu ödül şahsım adına tüm Antalya'ya verilmiştir" dedi.

163885b9976ae212abbff3111d794856

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ FARKINDALIK ÖDÜLÜNE VAKIF BAŞKANIMIZ PROF.DR. DURAN CANATAN LAYIK GÖRÜLDÜ.

Duran Canatan

22. Olağan Genel Kurul Daveti

Tarih: 10.01.2018

Sayı: 001

Konu: 22. Olağan Genel Kurul

Sayın

Mütevelli Üyesi

Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı 22. Olağan Genel Kurulu toplantısı aşağıdaki gündem ile, 03.02.2018 tarihinde saat 11.00 de,Güllük Cd. Antelsan İş Merkezi 8/1 adresinde (Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı binasının girişinde) bulunan “OSMANLI KAHVECİSİ“ nde yapılacaktır.

Çoğunluk sağlanamaz ise, 10.02.2018 tarihinde saat 11.00 de aynı yerde yapılacaktır.

Toplantıya katılımınızı bekler, saygılarımı sunarım.

Prof.Dr.Duran CANATAN

Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı

Yönetim Kurulu Başkanı

Gündem

 1. Açılış ve yoklama

 2. Divan oluşumu

 3. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı

 4. Yönetim kurulu faaliyeti ve mali raporunun okunması, görüşülmesi ve oylanması

 5. Denetim Kurulu raporunun okunması, görüşülmesi ve oylanması

 6. 2018 yılı tahmini bütçenin okunması ve oylanması

 7. Vefat eden kurucu üyemiz İzzet Kaplan ve Mütevelli üyemiz Tayfun Talipoğunun

Anılması

 1. Vefat eden kurucu üyemiz İzzet Kaplan yerine Dilek Kaplan’ın üyeliği ve Mütevelli Tayfun Talipoğlu’nun üyelikten düşürülmesi

 2. Yeni üyelerin tanıtımı ve üyeliklerinin oylanması

 3. Yönetim ve Denetim Kurulu Asil ve Yedek Üyelerin Seçimi

 4. Dilek ve temenniler

 5. Kapanış

AKHAV 2015

DÜNYA ENGELLİLER BİRLİĞİ DİJİTAL ERİŞEBİLİRLİK ÇALIŞTAYI

IMG_9756IMG_9822

IMG_9812IMG_9829

DÜNYA ENGELLİLER BİRLİĞİ DİJİTAL ERİŞEBİLİRLİK ÇALIŞTAYI

Dünya Engelliler Birliği (WDU) tarafından 15.10.2016 tarihinde İstanbul WOW otelde ENGELLİLER İÇİN ULUSLARARASI DİJİTAL ERİŞEBİLİRLİK ÇALIŞTAYI düzenlendi.

Çalıştaya WDU nun dünyanın değişik yerlerinden üyeleri video konferans ile, değişik üniversitelerden bilim insanları sunuları ile, ve engelli sivil toplum örgütleri çalışmaları ile katıldı.

Zihinsel, bedensel, işitsel, görme engellilerinin Dijital Dünyayı nasıl kullanabileceğine dair çalışmalar teknik olarak sunuldu.

Süreğen Hastalıklar içinde olan “ TALASEMİ” konusunda, Dünya Engelliler Birliği üyesi olan Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı adına başkan Prof. Dr. Duran Canatan katıldı.

Prof. Dr. Duran Canatan, dünyada ilk defa uygulamaya girecek olan Talasemi Hastaların Mobil Yöntem ile takibi konusunda konuşma yaptı.

Konuşmasında özellikle Talasemi Hastalarının yüzde yetmiş engelli olduğunu, mobil dünyada cep telefonları ile hastanın genetik tanısının takibi, kan grubu, kan alt gruplarının takibi, ne zaman kan alacağı, aldığı kanın yeterli olup olmadığı, kan ile vücuda giren demir miktarının takibi, demir atıcı ilaçların hangisinin kullanıldığı, ne kadar etkili olduğu, yan etkileri konusunda bilgilerin takibi yapılacağını anlattı.

Ayrıca yakında başlanacak Avrupa Birliği Erasmus+ projesinde, hastaların uzun ve kaliteli yaşaması için Endokrin Komplikasyonların Tanı ve Takibi konusunda bu mobil uygulamanın çok önemli olduğu, bu projenin başarısı ile önce Antalya, sonra Türkiye, Avrupa ve tüm Dünyada kullanılacağını anlattı.

Çalıştay, yaklaşık 200 engellinin, engelli sivil toplum örgütlerinin , akademisyenlerin ve kurum temsilcilerinin oy birliği ile kabul ettiği deklarasyonun imzaya sunulması ile sonuçlandırıldı.

Prof. Dr. Duran Canatan

Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı

Yönetim Kurulu Başkanı

erasmus+

ERASMUS+ THALES UNCLE

davetiye-1

AKHAV

AKDENİZ KAN HASTALIKLARI VAKFI 20. OLAĞAN GENEL KURULU

Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı 20. Olağan Genel Kurulu toplantısı 13.02.2016 tarihinde saat 11.00 de, Güllük Cd. Antelsan İş Merkezi 8/1 adresinde (Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı binasının girişinde) bulunan “OSMANLI KAHVECİSİ“ nde yapıldı.

Divan olarak Erdoğan Kahya, Zekiye Özdemir ve Hüseyin Aydoğan seçildi.

Yeni yönetim kurulu asil ve yedek üyeleri seçildi.

YÖNETİM KURULU ASİL LİSTESİ

 1. DURAN CANATAN
 2. ALİ RIZA TIRAŞ
 3. MUSTAFA ÜLGÜT
 4. HAYRİ ORUÇ
 5. GÜRSEL KAYA
 6. ZEKİYE ÖZDEMİR
 7. ÖZLEM ERİNEKÇİ

YÖNETİM KURULU YEDEK LİSTESİ

 1. OYA DEMİREL
 2. VELİ ERCAN ÇETİNTÜRK
 3. TOLGA METE
 4. ERTUĞRUL GAZİ ÜNAL
 5. MAHMUT ÜNAL

Yeni denetim kurulu asil ve yedek üyeleri seçildi.

DENETİM KURULU ASİL ÜYELERİ

 1. SEMİH ÖNEM
 2. NURİYE YAZAR
 3. YASEMİN KAHRAMAN

DENETİM KURULU YEDEK ÜYELERİ

 1. MUHAMMED KARAKÜÇÜK
 2. HAMZA ADIGÜZEL
 3. SALİM KARATAŞ

Toplantıya katılan tüm mütevelli üyeler teşekkür ediyorum, yeni yönetim ve denetim kurullarına başarılar diliyorum.

Prof. Dr. Duran CANATAN

Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı

Yönetim Kurulu Başkanı

IMG_6900IMG_6899IMG_6898IMG_6896

KONYAALTI İLÇESİNDE

KONYAALTI İLÇESİNDE TALASEMİ ÖNLEME PROJESİ

Konyaaltı ilçesinde, Konyaaltı Kaymakamımız sayın İbrahim KEKLİK organizasyonu ile, 09.03.2016 tarihinde saat 14.00 de Kaymakamlık Toplantı Salonunda sağlık yöneticileri, belediye çalışanları, muhtarlar, imamlar ve diğer yöneticiler olmak üzere 30 kişi katıldı.

Toplantıda Akdeniz Kan Hastalıkları Derneği Başkanı Rukiye Karadal’ın sunum konuşmasını takiben, TALASEMİYİ ÖNLEME PROJESİ Prof. Dr. Duran Canatan tarafından yapıldı.

IMG_7227

FİNİKE -KUMLUCA

FİNİKE VE KUMLUCA İLÇELERİNDE

TALAS EMMİ YEREL YÖNETİCİLER İLE EL ELE PROJESİ

Talasemi testlerinin ruhsatlı Talasemi Tanı Merkezlerinde yapılması, sonuçların uzmanlar tarafından yorumlanması ve ayrıntılı genetik danışma verilmesi gerekir.

İç İşleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından PRODES kapsamında Akdeniz Akdeniz Kan Hastalıkları Derneği ve Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı ile beraber yürütülen “ Talas Emmi Yerel Yöneticilerle El Ele “ projesi çerçevesinde OCAK ayı toplantısı bugün Finike ve Kumluca ilçelerinde düzenlendi.

Finike’de Finike Ziraat Odası Toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya Finike Kaymakamı Mesut Yakuta, Belediye Başkanı Kaan Osman SARIOĞLU, Kurum amirleri ve personelleri ile muhtarlar olmak üzere 80 kişi katıldı.

Kumluca’da Kumluca Belediyesi Toplantı salonunda düzenlenen toplantıya Kumluca Kaymakamı Polat Kara ,Büyük şehir Belediye koordinatörleri ve Kumluca Belediyesi çalışanları İlçe Sağlık Müdürü, Hastane Başhekimi, muhtarlar, din görevlileri ve halkın yanında Sağlık Meslek Lisesi öğretmen ve öğrencileri olmak üzere 130 kişi katıldı.

Her iki ilçede de Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı Başkanı, Çocuk Kan ve Genetik Hastalıklar Uzmanı Sayın Prof. Dr. Duran CANATAN, katılımcılara insanının oluşumu, genetik yapı, genetik hastalıklar, akraba evliliği, kan hastalıkları, Talasemi Hastalığının genetik yapısı, tedavisi ve önleme yöntemleri, Talaseminin ülkemizde ve Antalya’da durumu hakkında bilgiler verdi.

Özellikle talasemi önleme programında Evlilik Öncesi Testin önemi üzerinde duruldu. Nikah kıyan memurlar, muhtarlar ve imamlara bu testi yaptırmadan nikah kıymamaları istendi. Antalya il ve ilçelerinde Talasemi testinin ruhsatlı merkez olan Halk Sağlığı Merkezinde ve Akdeniz Kan Hastalıkları Talasemi Tanı merkezinde yapıldığını belirtti.

Ruhsatsız merkezlerde yapılan testlerin hem test yaptıran kişiler açısından hem de test sonucunu veren hekim ve kurumu hakkında hukuki ve etik sorunlar çıkaracağını söyledi.

Ruhsatlı merkezlerde testin yorumu konu ile ilgili uzman tarafından yapıldıktan sonra evlenen çiftlere ayrıntılı genetik danışma verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

FİNİKE-2KUMLUCA-2KUMLUCA-1FİNİKE-1

DÜNYANIN 17 ÜLKESİNDEN YABANCI GENÇLERİN TALASEMİ HASTALARI ZİYARETİ

DÜNYANIN 17 ÜLKESİNDEN YABANCI GENÇLERİN TALASEMİ HASTALARI ZİYARETİ

LİONS 118 R YÖNETİM ÇEVRESİ VE AKDENİZ KAN HASTALIKLARI VAKFI ORGANİZASYONU İLE ANTALYA EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ ADEM TOLUNAY TALASEMİ MERKEZİNDE TALASEMİ HASTALAR ZİYARET EDİLDİ, HEDİYELER VERİLDİ, DOSTLUKLAR OLUŞTURULDU.

Dünyada tüm LİONS kulüplerinde düzenlenen Gençler arası değişim programı 54 yıldan beri devam etmektedir. Antalya’da düzenlenen kampa ABD, Almanya, Brezilya, Cezayir, Danimarka, Fransa, Finlandiya, Hollanda, İtalya, İsveç, İsviçre, Macaristan Makedonya, Meksika Norveç, Polonya ve Sırbistan olmak üzere 17 faklı ülkeden 24 genç katıldı. Antalya da 15 gün süre ile Türk ailelerle Antalyanın tanıımı için kampa alındılar. Kamp kapsamında sosyal etkinliklerde de bulunmak için, LİONS 118 R YÖNETİM ÇEVRESİ, Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfına başvuruda bulundu. Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Duran Canatan, ANTALYA EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ Başhekimliği ve ADEM TOLUNAY TALASEMİ MERKEZİ sorumlu doktoru Doç. Dr. Erdal Kurtoğlu ve sorumlu hemşire Banu Türkmen ile gerekli görüşmeleri ve yazışmaları yaparak organizasyon planını yaptı.

Böylece yabancı gençler LİONS 118 R YÖNETİM ÇEVRESİ VE AKDENİZ KAN HASTALIKLARI VAKFI organizasyonu ile ADEM TOLUNAY TALASEMİ Merkezinde tedavi gören talasemi çiçeklerini de ziyaret ettiler.

Etkinliğe yabancı gençler yanında ANTALYA EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ Başhekimliği ve Adem Tolunay Talasemi Merkezi doktor ve hemşireleri ve Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı Genel Sekreteri Mustafa Ülgüt, Deniz Lions kulübü başkanı Hakan Toksöz, 118 R Yönetim Çevresinden Eylem Akdölek, Kamp sorumluları Nazan Albayrak ve Gülay Bilgiç katıldı.
IMG_5319IMG_5295IMG_5283IMG_5278IMG_5275Konuk gençler, ülkelerinden getirdikleri hediyeler yanında, Antalya’nın geçim kaynaklarından olan kesme çiçek serasında kendi elleriyle kestikleri çiçekleri talasemili gençlere verdiler. Hem konuklar hem talasemili gençler hoşça bir gün geçirdiler ve gelecek için dostluk oluşturdular.